Jak rozliczać składki ZUS przy wypłacie po zmarłym pracowniku
Wynagrodzenie należne pracownikowi, które zostało wypłacone po jego śmierci małżonkowi oraz innym osobom uprawnionym, staje się prawem majątkowym. Od takiego przychodu nie są należne składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Ustanie stosunku pracy może nastąpić w wyniku jego rozwiązania bądź wygaśnięcia. Jedną z okoliczności, która powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, a co za tym idzie ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, jest śmierć pracownika.
Zmarłego pracownika należy wyrejestrować z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z kodem przyczyny wyrejestrowania 500 (zgon osoby ubezpieczonej).
W razie śmierci pracownika niejednokrotnie po stronie zatrudniającego go dotychczas pracodawcy powstają wątpliwości co do konieczności rozliczenia i opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od przychodów przysługujących z tytułu zakończonego stosunku pracy. W tym zakresie należy wyróżnić dwa przypadki. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, gdy przychody zostały osiągnięte przez pracownika jeszcze przed jego śmiercią. Drugi dotyczy natomiast sytuacji, gdy omawiane przychody nie zostały wypłacone (postawione do dyspozycji) zmarłemu pracownikowi, ale są należne członkowi rodziny.