JAK OBLICZAĆ ŚREDNIE MIESIĘCZNE WYNAGRODZENIE
Średnie miesięczne wynagrodzenie wykorzystuje się podczas obliczania niektórych świadczeń należnych pracownikowi, w tym m.in. przy obliczaniu odprawy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika.
Średnie miesięczne wynagrodzenie oblicza się w taki sam sposób, jak oblicza się ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Zasady dokonywania tego rodzaju obliczeń zostały zawarte w § 14-17 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
Reguły obliczeń stosuje się również w przypadku ustalania wysokości odprawy wypłacanej pracownikowi z tytułu zwolnień grupowych (art. 8 ust. 3 ustawy o zwolnieniach grupowych). Na ten temat wypowiedział się również Sąd Najwyższy, który w uchwale z 9 maja 2000 r. stwierdził, że przy ustalaniu wysokości odprawy pieniężnej, przewidzianej w art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych, podstawę jej wyliczenia stanowi miesięczne średnie wynagrodzenie z okresu poprzedzającego nabycie prawa do tej odprawy ustalone zgodnie z regułami stosowanymi przy obliczaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.