Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-09-01

KONTROWERSYJNE ORZECZNICTWO SĄDOWE

Utrata zasiłku chorobowego Z powodu niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

● wykonywanie pracy zarobkowej

● kontynuowanie działalności gospodarczej

● podpisywanie dokumentów firmy przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą przebywającą na zwolnieniu lekarskim

● niezgodne z celem wykorzystywanie zwolnień lekarskich

Jeżeli ubezpieczony wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z celem, na jaki zostało wydane, np. wyjeżdża na wycieczkę, świadczy pracę na rzecz innego podmiotu czy prowadzi własną działalność gospodarczą, straci prawo do świadczenia chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.) ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Stwierdzenie okoliczności wykonywania pracy w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego następuje w trybie określonym w art. 68 ust. 1 ww. ustawy. W myśl tego przepisu Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz są upoważnieni do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich. W razie stwierdzenia w trakcie kontroli, że osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego wykonuje pracę lub wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego celem, osoba kontrolująca sporządza protokół, w którym podaje, na czym polegało nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego od pracy. Protokół ten powinien być następnie przedłożony osobie kontrolowanej w celu wniesienia przez nią ewentualnych uwag do ustaleń kontrolerów. Na podstawie wyników kontroli ZUS wydaje decyzję o utracie prawa do zasiłku chorobowego, od której ubezpieczony może złożyć odwołanie do właściwego sądu rejonowego. Następnie postępowanie toczy się już w trybie procesu, w którym ubezpieczony i ZUS są równorzędnymi stronami. W praktyce wiele sporów dotyczy określenia, kiedy można uznać, że ubezpieczony wykonywał pracę zarobkową w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego, a zwłaszcza, jakie jego czynności będą skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego. Kontrowersje budzi także ustalenie, co należy rozumieć przez wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem. Kwestie te niejednokrotnie musiały być rozstrzygane w orzecznictwie sądowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00