ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRACODAWCY ZA WYPADEK PRZY PRACY
● sprostowanie protokołu powypadkowego i ustalenie odpowiedzialności pracodawcy na przyszłość
● treść protokołu powypadkowego a odpowiedzialność za wypadek przy pracy
● dopuszczenie pracownika do pracy na podstawie wadliwego zaświadczenia lekarskiego
Pracodawca i reprezentujące go osoby mogą ponosić różnego rodzaju odpowiedzialność za wypadki przy pracy - od odpowiedzialności porządkowej po odpowiedzialność karną.
Szczególnie dużo problemów powodują zagadnienia związane z odpowiedzialnością cywilną pracodawcy, dla której w praktyce bardzo istotne znaczenie ma z kolei dopełnienie obowiązku sporządzenia protokołu powypadkowego. W protokole ustala się m.in. to, czy zaistniały wypadek był wypadkiem przy pracy albo czy zachodzą okoliczności, które mogą mieć wpływ na prawo pracownika do świadczeń przysługujących z tytułu wypadku.
Z tytułu wypadku przy pracy pracownikowi przysługuje wiele świadczeń z tzw. ubezpieczenia wypadkowego. Należy jednak pamiętać, że nawet uzyskanie przez pracownika świadczeń z tego ubezpieczenia nie wyłącza możliwości dochodzenia przez niego świadczeń od pracodawcy w postaci np. odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty wyrównawczej wówczas, gdy wypadek przy pracy był następstwem okoliczności, za które ten pracodawca ponosi odpowiedzialność.
Sprostowanie protokołu powypadkowego
W wyroku z 14 maja 2009 r. Sąd Najwyższy potwierdził dotąd zajmowane w większości swoich orzeczeń stanowisko, że pracownik może żądać sprostowania przyczyny wypadku wskazanej w protokole ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (art. 189 k.p.c.). Jednocześnie Sąd ten stwierdził kategorycznie, że nie jest dopuszczalne powództwo o ustalenie odpowiedzialności na przyszłość za szkody wynikające z wypadku przy pracy, gdy poszkodowany pracownik nie dochodził odszkodowania cywilnego (wyrok SN z 14 maja 2009 r., II PK 282/08, OSNP 2011/1-2/7).
Stan faktyczny
Powód Kazimierz M. uległ wypadkowi przy pracy 7 lipca 2005 r. W czasie prac fizycznych podczas układania i wywożenia kartonów z odpadami produkcyjnymi doznał urazu kręgosłupa. W protokole powypadkowym zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy. Ustalono w nim, że przyczyną wypadku przy pracy było naruszenie przez powoda przepisów i zasad bhp przez zastosowanie niedozwolonej pozycji przy dźwignięciu kartonu o wadze około 70 kg. Zachowanie powoda rzekomo miało cechy rażącego niedbalstwa. Na podstawie tak sporządzonego protokołu powypadkowego pracodawca uznał, że do wypadku doszło w okolicznościach pozbawiających świadczeń z ustawy wypadkowej.