ZMIANY W STOSUNKU PRACY NAUCZYCIELA
w przeniesienie służbowe
Ewa Preis
radca prawny
w przeniesienie z urzędu
w skrócenie okresu przeniesienia służbowego
Karta Nauczyciela zawiera szczególne uregulowania pozwalające na daleko idącą ingerencję w stosunek pracy nauczyciela mianowanego, polegającą na możliwości zmiany miejsca zatrudnienia lub też stanowiska pracy bez konieczności stosowania wypowiedzenia zmieniającego.
Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.; zwana dalej KN) jako pragmatyka zawodowa nauczycieli nie przewiduje możliwości zastosowania do nauczyciela mianowanego i dyplomowanego przepisów Kodeksu pracy, dotyczących wypowiedzenia warunków pracy lub płacy. Nauczyciele są grupą zawodową, wobec której można dokonać zmian w stosunku pracy bez konieczności jego rozwiązania. Zmiany w stosunku pracy nauczyciela mogą nastąpić wyłącznie w trybie przeniesienia zgodnie z art. 18-19 KN.
Karta wskazuje 2 sposoby zmiany miejsca zatrudnienia lub stanowiska nauczyciela, które mogą nastąpić zarówno za zgodą, jak również bez zgody nauczyciela, czyli z urzędu. Jednak uregulowania te nie mogą być stosowane do nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego.
Po przeniesieniu stosunek pracy nauczyciela mianowanego w nowym miejscu jest kontynuacją poprzedniego nawiązanego na podstawie mianowania. Nauczyciel zachowuje więc wszystkie uprawnienia pracownicze wynikające zarówno z ogólnego, jak i zakładowego stażu pracy. Zmiany w stosunku pracy nauczyciela mianowanego nie mogą być wprowadzane w trybie art. 42 k.p., gdyż KN enumeratywnie wymienia sytuacje, w których dochodzi do rozwiązania umowy z nauczycielem mianowanym. Wśród przyczyn rozwiązania stosunku pracy nie ma odmowy przyjęcia przez nauczyciela mianowanego nowo zaproponowanych warunków pracy lub płacy.
Instytucja przeniesienia nauczyciela za jego zgodą została wprowadzona przez art. 18 KN.
Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony:
na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą,