Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-11-06

ŚWIADCZENIA Z UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

Renata Tonder

WSTĘP

Ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu, w razie wystąpienia ryzyka ubezpieczeniowego związanego z chorobą i macierzyństwem, przysługują określone świadczenia pieniężne. Niektóre grupy ubezpieczonych za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, zanim nabędą prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, zachowują prawo do wynagrodzenia za czas choroby określonego w art. 92 Kodeksu pracy.

Z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wypłaca się następujące świadczenia: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy.

Prawo do powyższych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ich wysokość, zasady obliczania i wypłaty regulują przepisy ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512). Świadczenia te przysługują wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym określonym przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Do kręgu tych osób zalicza się w szczególności pracowników.

Sposób ustalania podstawy wymiaru powyższych świadczeń jest zbliżony i oparty głównie na zasadach określonych dla zasiłku chorobowego. Występują jednak istotne różnice, zwłaszcza w kwestii długości okresu, za jaki będą wypłacane dane świadczenia.

Aby ustalić prawo do zasiłków i innych świadczeń chorobowych, konieczne jest przedłożenie stosownych dokumentów, w szczególności zaświadczenia lekarskiego, wniosków lub oświadczeń, niekiedy też dokumentacji medycznej. Prawidłowe wypełnienie formularzy i terminowe dostarczenie dokumentacji daje możliwość szybkiego uzyskania zasiłków lub świadczeń.

W przypadku zasiłków i innych świadczeń chorobowych lub rodzicielskich wiele obowiązków spoczywa też na pracodawcy. Często on sam jest płatnikiem - jest więc zobligowany do zebrania dokumentacji, obliczenia oraz wypłacenia świadczeń. Musi on zatem wiedzieć, jakie dokumenty należy zgromadzić i w jaki sposób przeliczyć dane świadczenie. O tych kwestiach traktuje niniejsza publikacja.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00