Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2010-07-17

KILKA SPOSOBÓW NA PODWYŻSZENIE EMERYTURY

Jeśli w wyniku ponownego obliczenia świadczenia okaże się, że jest ono mniej korzystne od dotychczas pobieranego, ZUS z urzędu będzie kontynuował wypłatę emerytury w dotychczasowej (wyższej) wysokości.

Emilia Derucka

Istnieje kilka sposobów na podwyższenie przyznanego i pobieranego świadczenia emerytalnego. Każdy emeryt, jeśli spełnia określone przepisami warunki, ma prawo starać się o przeliczenie swojego świadczenia.

ZUS z kolei ma obowiązek przeliczyć emeryturę za każdym razem, gdy zainteresowana osoba o to zawnioskuje i będzie spełniała określone warunki.

I. Sposób pierwszy - dokumenty

Warto zawsze przeanalizować, czy w wykazie zarobków, które zostały przedłożone do pierwszorazowego wniosku, wskazane zostały rzeczywiście te najlepsze, jakie dana osoba otrzymywała. Tymczasem każdy nowo dostarczony dokument, potwierdzający wysokość osiąganych zarobków i spełniający wymogi formalne - to szansa na wyższe świadczenie. Powstają nowe archiwa gromadzące dokumentację pracowniczą, z każdym rokiem powiększa się także wykaz zlikwidowanych i przekształconych firm publikowany przez ZUS. Informacje można znaleźć, przeglądając strony internetowe Osoba zainteresowana podwyższeniem pobieranej emerytury powinna poszukać dokumentacji potwierdzającej staż, który jeszcze nie został uwzględniony w wysokości emerytury. Liczy się każdy dzień. O ile przy ustalaniu emerytury został uwzględniony każdy dzień, o tyle do obliczania jej wysokości - zgodnie z ustawą emerytalną - ZUS przyjął tylko pełne lata i miesiące, a pominął dni. Może się tak zdarzyć, że udokumentowano np. 33 lata pracy 5 miesięcy i 29 dni okresów składkowych. Do ustalenia prawa do emerytury w takim przypadku ZUS uwzględnił cały ten okres, jednak przy jej obliczaniu przyjął 33 lata i 5 miesięcy. Gdyby znalazł się dosłownie jeden dzień, dopełni on staż do pełnego miesiąca, który - po złożeniu wniosku - zostanie doliczony do emerytury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00