CHARAKTERYSTYKA MIANOWANIA, WYBORU ORAZ SPÓŁDZIELCZEJ UMOWY O PRACĘ
Umowy mianowania i wyboru wywołują podwójny skutek, tj. prowadzą do nawiązania stosunku pracy oraz nadania określonych kompetencji. Są czynnościami jednostronnymi, niewymagającymi dla swojej skuteczności zawarcia odrębnej umowy o pracę.
Agnieszka Nowowiejska-Jamrozik
Do pozaumownych pracowniczych form nawiązania stosunku pracy oprócz omówionego powołania, o którym pisaliśmy w nr 44 "Serwisu PP", należy zaliczyć także mianowanie, wybór oraz spółdzielczą umowę o pracę.
Nawiązanie stosunku pracy na podstawie wyboru
Nawiązanie stosunku pracy na podstawie wyboru następuje, jeżeli obowiązek wykonywania pracy w charakterze pracownika wynika właśnie z wyboru. W praktyce oznacza to, że do nawiązania stosunku pracy na podstawie wyboru niezbędny jest sam akt wyboru na właściwe stanowisko, dokonany przez określony organ, oraz konieczność wykonywania powierzonych obowiązków w charakterze pracownika, wynikająca ze szczególnych przepisów lub aktów kształtujących strukturę ustrojową danej jednostki. Wybrana osoba musi być poinformowana, że w następstwie wyboru zostanie pracownikiem organu, do którego została wybrana, i jednocześnie musi na to wyrazić zgodę. Forma takiego oświadczenia woli wyrażającego zgodę może być określona przez obowiązujące w danej instytucji przepisy.