Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-05-31

KIEDY KONIECZNE JEST WYPOWIEDZENIE ZMIENIAJĄCE

l obowiązek zastosowania wypowiedzenia zmieniającego

Ryszard Sadlik

sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach

l przyczyny uzasadniające wypowiedzenie warunków pracy i płacy

l zmiana zasad premiowania

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy stanowi podstawowy sposób zmiany treści stosunku pracy przez jednostronne oświadczenie pracodawcy.

W czasie trwania stosunku pracy często dochodzi do sytuacji, gdy konieczne jest dokonanie zmiany warunków pracy lub płacy pracowników. Istotne znaczenie ma w tym zakresie instytucja wypowiedzenia zmieniającego. Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy stanowi podstawowy sposób zmiany treści stosunku pracy przez jednostronne oświadczenie pracodawcy. Pozwala ono na wprowadzenie zmian w treści stosunku pracy wynikających zarówno z postanowień umownych, jak i innych źródeł prawa pracy. Wypowiedzenie zmieniające dotyczy zwłaszcza pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony, choć może być zastosowane względem każdego rodzaju umowy o pracę, która może być rozwiązana za wypowiedzeniem.

Zastosowanie przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy jest konieczne wówczas, gdy zmiana dotyczy istotnych warunków pracy lub płacy albo jest niekorzystna dla pracownika. W praktyce wiele wątpliwości budzi kwestia sprecyzowania, kiedy te okoliczności faktycznie mają miejsce. Dlatego też pomocne w tym zakresie może być orzecznictwo Sądu Najwyższego, który niejednokrotnie musiał rozstrzygać zachodzące w tej kwestii kontrowersje.

Zmiana zasad premiowania

Jeżeli prawo pracownika do premii wynika z umowy o pracę, to niekorzystna zmiana regulaminu premiowania może nastąpić tylko za jego zgodą wyrażoną w porozumieniu zmieniającym umowę lub w drodze wypowiedzenia warunków płacy.

Zwracał na to uwagę Sąd Najwyższy w wyroku z 19 grudnia 1996 r. (I PKN 23/96, OSNP 1997/15/270). Wyrok ten zapadł w sprawie, w której pracownica wystąpiła z pozwem o część niewypłaconej jej premii, do której prawo wynikało z regulaminu premiowania obowiązującego u pracodawcy. W uzasadnieniu podnosiła ona, że pracodawca bezprawnie dokonał zmiany zasad premiowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00