Artykuł
Zatrudnianie menedżerów
Jakub Kaniewski
Bartłomiej Sikora
Wstęp
W dobie szybkiego wzrostu gospodarki i systematycznie postępującego rozwoju polskich przedsiębiorstw niekwestionowaną rolę w tym rozwoju wciąż odgrywa czynnik ludzki. Pozyskanie specjalisty w danej branży, zanim zrobi to konkurencja, staje się zadaniem coraz trudniejszym. Gdy jednak - po trwającej tygodniami rekrutacji - wybierzemy odpowiedniego kandydata, pojawia się kolejny problem. Jak związać się z menedżerem, tak aby obie strony były usatysfakcjonowane?
Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, przedstawiamy najważniejsze problemy związane z zatrudnieniem osób zarządzających. W publikacji omówiono nieuregulowaną przepisami Kodeksu pracy formę zatrudnienia - kontrakt menedżerski oraz zasady rozliczania z fiskusem.
Pojawienie się w Polsce kontraktu menedżerskiego było nierozerwalnie związane z transformacją gospodarczą i przekształceniami własnościowymi. Zadania restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstw można było powierzyć jedynie wysokiej klasy fachowcowi od zarządzania. Kontrakt może być zawarty przez przedsiębiorstwo (także spółkę) zarówno z osobami fizycznymi, jak i przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na własny rachunek.
Kontrakt menedżerski jest umową cywilną. W żadnym akcie prawnym nie znajdziemy jednak odpowiedniej regulacji dotyczącej tej materii, a nawet definicji (brak odpowiednich regulacji w części szczególnej Kodeksu cywilnego). Kontrakt jest zaliczany do tzw. umów nienazwanych, tzn. jest przejawem zasady swobody umów w prawie cywilnym (dopuszczalność tworzenia tego rodzaju umów wynika z art. 353 k.c. - jej granice określają przepisy ustawy, zasady współżycia społecznego oraz natura zobowiązaniowego stosunku prawnego). W literaturze często przyjmuje się, że kontrakt menedżerski to umowa, na mocy której przyjmujący zlecenie (menedżer) zobowiązuje się za wynagrodzeniem do wykonywania czynności zarządu przedsiębiorstwem zleceniodawcy (przedsiębiorcy) na jego rachunek i ryzyko, przy czym prowadzi on przedsiębiorstwo w imieniu własnym bądź cudzym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right