Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-06-09

Kontrola w firmie

Adrianna Jasińska-Cichoń

Bartłomiej Sikora

WSTĘP

Z dniem 1 lipca 2007 r. Państwowej Inspekcji Pracy przybędzie dodatkowe zadanie - kontrola legalności zatrudnienia. Poza tym nowa ustawa wprowadzi zmiany w innych przepisach - w sferze prawa wykroczeń, prawa karnego oraz prawa administracyjnego - mających poprawić skuteczność jej działań na rzecz praw pracowników. Uprawnienia, jakie przysługiwały dotychczas Państwowej Inspekcji Pracy, uznano za zbyt wąskie i zbyt mało elastyczne, aby mogła ona skutecznie przeciwdziałać naruszeniom prawa pracy.

Dlatego m.in. podwojono górną granicę grzywny nakładanej za wykroczenia przeciwko prawom pracownika przez inspektora pracy w drodze mandatu i zaostrzono odpowiedzialność za popełnienie wykroczenia w warunkach recydywy przez możliwość nałożenia grzywny do 5000 zł w stosunku do pracodawcy ukaranego wcześniej co najmniej dwukrotnie za popełnienie wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

W Kodeksie karnym rozszerzono katalog przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową o przestępstwo polegające na niewykonaniu orzeczenia sądu nakazującego wypłatę wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia pieniężnego ze stosunku pracy.

W postępowaniu karnym przyznano Państwowej Inspekcji Pracy status pokrzywdzonego, umożliwiając inspektorom pracy składanie zażaleń na postanowienia prokuratora o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego i na postanowienia o umorzeniu postępowania w sprawach o przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, a nawet wnoszenie aktów oskarżenia przeciwko pracodawcom.

Dokonano również zmian w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, umożliwiając nakładanie wielokrotnych grzywien nie tylko, gdy pracodawca nie wykonał nakazu płacowego, ale także wtedy, gdy pracodawca nie wykonał obowiązku z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Podwyższono kwoty grzywny w celu przymuszenia nakładanych jednorazowo na osoby fizyczne i prawne oraz łączne kwoty nakładanych grzywien.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00