Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-06-02

LEKSYKON POJĘĆ PRAWNYCH

KOMISJA POJEDNAWCZA
- to organ powoływany w zakładzie pracy przez partnerów społecznych, tj. wspólnie przez pracodawcę i zakładową organizację związkową (a jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - przez pracodawcę po uzyskaniu pozytywnej opinii pracowników) w celu polubownego załatwienia sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy. Poprzedza z reguły postępowanie sądowe bądź kończy sporną sprawę.
Przepisy Kodeksu pracy nie określają, w jakim trybie powinna zostać wydana opinia pracowników na temat powołania komisji pojednawczej. W imieniu pracowników może ją wyrazić dowolna organizacja lub powołane specjalnie w tym celu przedstawicielstwo pracowników.
Partnerzy społeczni określają zasady i tryb powoływania komisji, czas trwania kadencji oraz liczbę członków.
Komisja pojednawcza wszczyna postępowanie na wniosek pracownika zgłoszony na piśmie lub ustnie do protokołu (ustne zgłoszenie wniosku do protokołu może nastąpić po zakończeniu prac komisji powołanej do rozpoznania innej sprawy albo po wystosowaniu żądania zwołania posiedzenia takiej komisji w celu zgłoszenia wniosku). Na wniosku stwierdza się datę jego wpływu. Prawo żądania rozpoznania sprawy na drodze polubownej przed komisją nie przysługuje pracodawcy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00