Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

OSTATNI ROK NA WCZEŚNIEJSZĄ EMERYTURĘ

• uprawnieni do wcześniejszej emerytury

Beata Skrobisz-Kaczmarek
radca prawny
• warunki uzyskania świadczenia emerytalnego
• ustalanie wysokości emerytury
• dokumentowanie prawa do emerytury
Rok 2007 to ostatni rok, w czasie którego niektórzy ubezpieczeni będą mogli skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury na dotychczasowych zasadach. Dotyczy to w szczególności kobiet urodzonych w 1952 r. oraz pracowników mających okres zatrudnienia w warunkach szczególnych oraz w szczególnym charakterze, którzy mają prawo do przejścia na emeryturę w wieku obniżonym.
Zasadą jest, że na emeryturę mogą przejść pracownicy, którzy osiągnęli wiek emerytalny i posiadają odpowiedni staż pracy wskazany w przepisach emerytalnych. Dlatego też przed wystąpieniem z wnioskiem o emeryturę każdy ubezpieczony powinien sprawdzić, czy spełnia warunki do jej uzyskania.
Wprowadzona w życie 1 stycznia 1999 r. reforma systemu emerytalno-rentowego podzieliła ubezpieczonych na trzy grupy wiekowe, a mianowicie urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., urodzonych po 31 grudnia 1948 r. i urodzonych w przedziale czasowym po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r.
Ubezpieczeni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. mogą uzyskać emeryturę po spełnieniu łącznie poniższych warunków.
Pierwszym warunkiem jest osiągnięcie wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Drugim natomiast jest posiadanie stażu pracy wymaganego do emerytury, wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
WAŻNE!
Emerytura osoby, która ma staż pracy wymieniony wyżej, została objęta gwarancją świadczenia najniższego - czego konsekwencją jest, że w przypadku gdy kwota wynikająca z wyliczenia będzie niższa od kwoty najniższej emerytury, to wysokość ustalonego świadczenia zostanie podniesiona do tej kwoty.
Zasada ta nie dotyczy ubezpieczonych, którzy wprawdzie ukończyli odpowiedni wiek, lecz ich staż emerytalny jest krótszy o 5 lat i wynosi co najmniej 15 lat - kobieta i 20 lat - mężczyzna. W tym przypadku ubezpieczony także uzyska emeryturę, jednak wysokość jej nie jest objęta gwarancją świadczenia najniższego, co oznacza, że będzie wypłacana w kwocie wyliczonej, nawet jeżeli kwota ta będzie niższa od najniższej emerytury.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00