Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-12-30

PRACA ZMIANOWA

Pracodawca, który chce wydłużyć czas pracy w swojej firmie, powinien rozważyć wprowadzenie pracy zmianowej. Można ją łączyć z każdym przyjętym systemem czasu pracy.

Monika Frączek
ekspert prawa pracy
Pracą zmianową jest wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy, przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni (art. 128 § 2 pkt 1 k.p.). Stosując pracę zmianową, można dostosować jej organizację, liczbę zmian oraz czas ich trwania do indywidualnych potrzeb danego pracodawcy. Zmian może być mniej niż trzy lub więcej. Mogą być również tak zaplanowane, że będą się zazębiały. Prawo pracy pozostawia w tym zakresie wolną rękę pracodawcy, z tym jednak, że wprowadzenie pracy zmianowej nie może naruszać przepisów Kodeksu pracy dotyczących czasu pracy.
Systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe ustala się w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników i nie jest zobowiązany do wydawania regulaminu pracy (art. 150 k.p.). Praca zmianowa stanowi właśnie element rozkładu czasu pracy w firmie. Wystarczy więc zamieścić w którymś z wymienionych aktów (w zależności od tego, jaki z nich obowiązuje u danego pracodawcy) zapis np. następującej treści:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00