comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-12-03
Święty Mikołaj - w pracy
Anna Stykowska
Wręczane pracownikom bony towarowe są ich przychodem, który należy opodatkować. Wartość podarowanych pracownikowi paczek lub rzeczy zwolniona jest z podatku dochodowego, jednak tylko do kwoty 380 zł.
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jest to czas różnego rodzaju spotkań „wigilijnych” w zakładach pracy, ale również czas prezentów.
Wielu pracodawców zastanawia się, co i w jakiej formie może podarować swoim pracownikom, tak aby „prezent” nie stanowił dla pracowników dodatkowego przychodu do opodatkowania, a jednocześnie spełniał ich oczekiwania.
Bony towarowe
Ponieważ pracodawcy nie znają z reguły osobistych potrzeb swoich pracowników, najprostszym i najlepszym sposobem mogłoby się okazać podarowanie im bonów towarowych. Zachętą do takiego działania są niewątpliwie reklamy prasowe i telewizyjne. Bon towarowy to znak legitymacyjny, uprawniający do jego wymiany na towary lub usługi. Niestety ta forma „obdarowania” po zmianie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 1 stycznia 2004 r. przestała już być tak atrakcyjna. Wszelkie otrzymane przez pracownika bony towarowe podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Nie ma przy tym znaczenia ani wartość bonów, ani też sposób ich finansowania. Wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Jednak rzeczowymi świadczeniami nie są ani bony towarowe, ani talony, czy też inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.). Warto podkreślić, że nawet jeżeli pracownik jest emerytem, wartość wydanych mu bonów towarowych nie podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i stanowi jego przychód ze stosunku pracy.
Pozostało 68% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka