comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-01
Na emeryturze i zamiast emerytury. Dodatkowe zarobki a wysokość emerytury
Anna Kowalik
Osoby, które zdecydują się na przejście na emeryturę, mogą łączyć pobieranie świadczenia z dodatkową pracą. To, czy ZUS będzie wypłacał emeryturę w pełnej czy zmniejszonej wysokości albo też zawiesi prawo do tego świadczenia, uzależnione jest od wysokości uzyskiwanego przychodu oraz od wieku uprawnionego.
Nie każdy przychód wywołuje jednak skutek zmniejszenia czy zawieszenia emerytury. Przychody uzyskane np. z tytułu umowy najmu czy użyczenia pozostają poza kręgiem zainteresowań ZUS. Zakładu nie interesują także przychody, jakie zostały uzyskane z tytułu pracy wykonywanej przed przyznaniem emerytury. Ma to istotne znaczenie, bowiem zdarza się, że wynagrodzenia należne za pracę wykonywaną przed przejściem na emeryturę są wypłacone w chwili, kiedy już jest ustalone prawo do tego świadczenia.
Ostatnia grupa przychodów, o których nie należy informować ZUS - to przychody uzyskiwane przez osoby, które ukończyły wiek emerytalny, tj. kobieta 60 lat, a mężczyzna - 65 lat. Przychody osiągane od miesiąca, w którym został ukończony ten wiek, nie mają wpływu na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury.
Emeryt, który osiąga przychód z działalności powodującej obowiązek ubezpieczeń społecznych, musi powiadomić ZUS o wykonywaniu tej pracy, a także o wysokości osiąganego przychodu oraz dodatkowo, po zakończeniu roku kalendarzowego - o łącznej kwocie przychodu uzyskanego w minionym roku, lub o kwotach przychodów osiągniętych w poszczególnych miesiącach tego roku.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka