comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-27
Zaliczka alimentacyjna i świadczenia rodzinne - nowe przepisy
Zniesienie funduszu alimentacyjnego i wprowadzenie nowych uregulowań dotyczących świadczeń rodzinnych spowodowało sytuację, w której wiele osób samotnie wychowujących dzieci utraciło poważną część dochodów. Ponadto przepisy odnoszące się do dodatków rodzinnych okazały się sprzeczne z konstytucją. Parlament w porę zdołał jednak uchwalić nową ustawę, która w założeniu ma naprawić błędy poprzedniej legislacji.
Uchwalona 22 kwietnia 2005 r. ustawa o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (DzU nr 86, poz. 732) wprowadza kompleksowe zmiany w zakresie reformy i usprawnienia systemu egzekucji alimentów od zobowiązanych, między innymi w sytuacji, gdy prowadzona przez komornika egzekucja alimentów jest bezskuteczna. Nowe przepisy określają zasady postępowania wobec osób zobowiązanych do świadczenia alimentacyjnego oraz zasady przyznawania zaliczek alimentacyjnych dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Zaliczka alimentacyjna
Ustawa wprowadziła całkowicie nowy rodzaj świadczenia wypłacanego osobie uprawnionej na poczet należnego świadczenia alimentacyjnego - zaliczkę alimentacyjną. Kwota zaliczki nie może być wyższa aniżeli wysokość zasądzonego przez sąd świadczenia alimentacyjnego albo maksymalna kwota określona w ustawie. Jeżeli egzekucja alimentów jest częściowo skuteczna, może być wypłacana w niższej wysokości. Rada gminy natomiast może podwyższyć w drodze uchwały wysokość zaliczki alimentacyjnej, z tym że obciąży to budżet gminy. Wydaje się zatem, że niewiele gmin skorzysta z tego upoważnienia.
Organem wypłacającym zaliczkę alimentacyjną jest organ administracji samorządowej właściwy dla wierzyciela, czyli: wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.
Z kolei przez organ właściwy dłużnika należy rozumieć wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika alimentacyjnego, a więc osoby zobowiązanej do świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego, wobec której egzekucja jest bezskuteczna.
Pozostało 93% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right