Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

ZWOLNIENIA GRUPOWE

Zwolnienie jednocześnie bądź w niedużych odstępach czasu większej grupy pracowników jest szczególnym zdarzeniem zarówno dla zakładu pracy, który w krótkim okresie pozbywa się sporej części załogi, jak i dla pracowników tej firmy. Osoby zwalniane często stają przed nagłą koniecznością znalezienia nowej pracy, a pracownicy, którzy nie zostali zwolnieni, czują mniejszą pewność zatrudnienia.

Marek Rotkiewicz Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie
Przepisów ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm. - dalej w tekście zwana „ustawą o zwolnieniach grupowych”) nie można jednak traktować jako służących jedynie ochronie pracowników. Zobowiązują, co prawda, pracodawcę do przestrzegania określonych procedur informacyjno-konsultacyjnych i wypłaty odpraw zwalnianym osobom, ale również dają mu możliwość znacznego zmniejszenia ochrony stosunków pracy osób objętych szczególną ochroną.
Przyczyny zwolnień
Ustawa zrezygnowała ze wskazywania katalogu przyczyn, które mogą leżeć u podstaw zwolnienia grupowego. Poprzednio obowiązujące przepisy wskazywały, że zwolnienie grupowe może być spowodowane przyczynami ekonomicznymi, technologicznymi, organizacyjnymi itp. Obecnie jest to jedynie ogólne stwierdzenie, że mają to być „przyczyny niedotyczące pracowników”, co sprawia, że zakres sytuacji uzasadniających stosowanie przepisów ustawy jest stosunkowo duży.
WAŻNE! Powierzenie przez pracodawcę dotychczasowych obowiązków głównego księgowego, sprowadzających się do obsługi rachunkowej przedsiębiorstwa, osobie wykonującej te zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej, stanowi likwidację stanowiska pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 12 lipca 2001 r., PKN 541/00, OSNP 2003/11/268).
Przykład
Pracodawca jest właścicielem kilku stacji benzynowych. Kontrola wykazała dodawanie do paliwa niedozwolonych substancji, co spowodowało konieczność zamknięcia stacji. Zwolnienia personelu z tego powodu objęte są pojęciem „przyczyn niedotyczących pracowników”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00