Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2004-08-07

Systemy czasu pracy. Czas pracy w praktyce

Iwona Jaroszewska-Ignatowska
Unormowania dotyczące czasu pracy sprawiają wiele problemów przy zastosowaniu do konkretnych przypadków. Przepisy nie zawsze są jednoznaczne i pozostawiają nierzadko duże pole do często rozbieżnych interpretacji. Najczęściej problemy dotyczą nowych instytucji związanych z czasem pracy, a także innych niż podstawowy systemów czasu pracy, szczególnie gdy pracownicy wykonują swoje obowiązki po ustalonych godzinach pracy.
Podróż służbowa
Ile godzin pracy należy wliczyć do czasu pracy pracownikowi zatrudnionemu w Szczecinie w godzinach od 9.00 do 17.00, oddelegowanemu w podróż służbową do Gdańska, jeśli podróż pociągiem w jedną stronę trwała 4 godziny od 5.00 do 9.00 rano, a zadania służbowe w Gdańsku wykonywane były przez 8 godzin od 9.00 do 17.00? Czy analogiczna sytuacja miałaby miejsce, gdyby pracownik podróżował samochodem służbowym?
Mimo że łącznie pracownika nie było 16 godzin (8 godzin podróży w obie strony i 8 godzin wykonywania pracy w Gdańsku), do czasu pracy należy zaliczyć tylko 8 godzin pracy wykonywanej w Gdańsku. Czasu podróży służbowej nie wlicza się do czasu pracy, chyba że czas podróży przypada na czas, w którym pracownik normalnie wykonuje pracę. Nie ma przy tym znaczenia, jakim środkiem lokomocji pracownik podróżuje, czy jest to samochód prywatny, służbowy czy też pociąg. Reguła ta nie ma zastosowania względem kierowców.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00