comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-08-07
Systemy czasu pracy. Pojęcie czasu pracy
Iwona Jaroszewska-Ignatowska
Tematyka prawidłowego ustalania i rozliczania czasu pracy pracowników jest o tyle istotna, że naruszenie przepisów o czasie pracy stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które grozi kara grzywny. Z tego powodu celem niniejszego opracowania jest przedstawienie prawidłowego ustalania wymiaru czasu pracy pracowników, w tym także układania harmonogramów czasu pracy i grafików, oraz rozliczania czasu pracy po nowelizacji Kodeksu pracy. Zapoznanie się z tym opracowaniem umożliwi pracodawcom elastyczne gospodarowanie czasem pracy i racjonalne wykorzystanie środków finansowych. Pracownikom zaś pozwoli zapoznać się z ich prawami i obowiązkami dotyczącymi tej problematyki.
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik faktycznie pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 k.p.). „Pozostawanie w dyspozycji pracodawcy” oznacza, że pracodawca lub inny przełożony pracownika może faktycznie dysponować jego osobą, polecając mu wykonywanie umówionej pracy, a jeżeli nie może być ona wykonana - pracy zastępczej.
Wymiar czasu pracy to konkretna liczba godzin do przepracowania przez pracownika w danym okresie rozliczeniowym.
Sposób ustalenia wymiaru czasu pracy obowiązującego pracownika w przyjętym okresie rozliczeniowym zawarty jest w art. 130 Kodeksu pracy.
W tym celu należy:
• pomnożyć pełne tygodnie z danego okresu rozliczeniowego przez 40 godzin (liczenie tygodni rozpoczynamy zgodnie z definicją tygodnia zawartą w art. 128 § 3 pkt 2 k.p. od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, niezależnie od tego, jaki jest to dzień tygodnia),
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka