Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-06-05

Wynagrodzenia i systemy motywacyjne. Opodatkowanie wynagrodzeń

Paweł Ziółkowski
Wynagrodzenia pracownicze podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Istnieje wiele rodzajów podatków, ale w każdym można wyróżnić stałe elementy jego konstrukcji, które spełniaja określoną rolę i dotyczą bardzo szerokiego kręgu zagadnień prawnych, rachunkowych i uwarunkowań realizacji obowiązku podatkowego. W konstrukcji podatku wyróżnić można następujące elementy składowe: podmiot podatku (kto podlega obowiązkowi podatkowemu), przedmiot podatku (co jest opodatkowane), podstawa opodatkowania (od czego oblicza się należność podatkową), stawki i skale podatkowe (ile wynosi zobowiązanie podatkowe).
Podatkowe skutki nawiązania stosunku pracy
Zawarcie umowy o pracę, a w zasadzie szerzej - nawiązanie stosunku pracy - powoduje, że między pracownikiem a pracodawcą powstają powiązania prawne wykraczające poza prawo pracy. Dotyczy to między innymi prawa podatkowego - wraz z zawarciem stosunku pracy pracownik staje się podatnikiem w odniesieniu do dochodów z tego stosunku, a jego pracodawca płatnikiem. Przepis art. 31 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) nakłada na osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (zakłady pracy) obowiązek obliczania i pobierania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych podmiotów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.
WAŻNE! Każdy pracodawca, w rozumieniu Kodeksu pracy, posiada status płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w stosunku do swoich pracowników, będących podatnikami.
Mimo że wspomniany wyżej artykuł nakłada na płatników obowiązek jedynie ustalania i pobierania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy, to należy pamiętać, iż płatnik zobowiązany jest także - na mocy art. 38 powyższej ustawy - do wpłacania obliczonej i pobranej zaliczki do właściwego urzędu skarbowego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00