comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-04-03
Kiedy dzieci mogą pracować?
Okres dzieciństwa jest czasem, w którym aktywność psychofizyczna dziecka powinna być skierowana przede wszystkim na zabawę i naukę. Ciężar utrzymania dziecka oraz ponoszenia kosztów jego wychowania spoczywa na rodzicach, opiekunach bądź państwie.
ANNA BYDŁOŃ
Mając na uwadze, że okres dzieciństwa jest okresem szczególnym, ustawodawca zabrania zatrudniania osób, które nie ukończyły 16 lat. Daje temu wyraz w Konstytucji RP, stanowiąc w art. 65, iż stałe zatrudnianie dzieci do lat 16 jest zakazane, a formy i charakter dopuszczalnego zatrudnienia określa ustawa.
• Zatrudnienie młodocianych
Młodocianego, czyli - w rozumieniu Kodeksu pracy - osobę, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat, nieposiadającego kwalifikacji zawodowych można zatrudnić tylko w celu przygotowania zawodowego, pod warunkiem że ukończył co najmniej gimnazjum oraz legitymuje się świadectwem lekarskim stwierdzającym, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu. Wyjątki od powyższego zawarto w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum (DzU nr 214, poz. 1808). Formę, w jakiej cel ten ma być osiągnięty, ustawodawca uzależnia od faktu zakończenia nauki na poziomie gimnazjalnym. Jeśli zainteresowany ukończył gimnazjum, może być z nim zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu. Jeśli zaś dziecko wciąż jest gimnazjalistą, może być z nim zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka