Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-02

Kiedy na emeryturę, a kiedy na rentę. Renta z tytułu niezdolności do pracy

Przepisy ustawy emerytalnej uzależniają przyznanie uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy od konieczności łącznego spełnienia następujących warunków.
Są to:
• istnienie niezdolności do pracy,
• posiadanie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego,
• fakt powstania niezdolności do pracy w okresach przewidzianych ustawą, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Wyjątek w tym względzie ustanowiły przepisy ustawy z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (DzU nr 135, poz. 1268). W świetle powołanej regulacji, począwszy od 1 października 2003 r. konieczność spełnienia ostatniej z przesłanek warunkujących nabycie uprawnień do renty nie jest wymagana od ubezpieczonego, który orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS uznany został za całkowicie niezdolnego do pracy i legitymuje się okresem składkowym i nieskładkowym, wynoszącym - na przestrzeni całego życia zawodowego - co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
W praktyce oznacza to, że osoba spełniająca powyższe warunki nabędzie prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, jeśli posiada wymagany przepisami ustawy okres składkowy i nieskładkowy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00