comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-01-03
Czy można zrezygnować z członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym?
W wyjątkowych sytuacjach umowa z otwartym funduszem emerytalnym może zostać unieważniona. Ciężar dowodu spoczywa w takim przypadku na ubezpieczonym.
MARCIN ZIELIŃSKI
Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej
Osoby, które przystąpiły do otwartych funduszy emerytalnych (OFE), nie do końca zdawały sobie sprawę z dokonanych wyborów. Szczególnie dotyczy to osób, które miały przywilej przejścia na wcześniejszą emeryturę. W momencie startu reformy emerytalnej w 1999 r. byliśmy pod wpływem funduszy emerytalnych przedstawiających dostatnie życie na emeryturze. Rzeczywistość okazała się nieco odmienna.
Po paru latach uczestnictwa w OFE pojawił się problem związany m.in. z bezrobociem i często jedynym wyjściem dla osób zagrożonych tym problemem była wcześniejsza emerytura. Dodatkowo doszły niepokojące sygnały odnośnie do stopy zastąpienia w nowym systemie, czyli relacji przyszłej emerytury do ostatniej płacy. Podejmując decyzję o uczestnictwie w OFE należało mieć na względzie długi, co najmniej 20-letni, horyzont uczestnictwa, Większość ludzi nie zdawała sobie z tego sprawy i miała tylko jeden cel; uwolnić się od „państwowego ZUS”.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka