comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-29
Zwolnienia grupowe w 2004 r.
1 stycznia 2004 r. wchodzi w życie po ponad 7-miesięcznym okresie oczekiwania - nowa ustawa o zwolnieniach grupowych. Wprowadza ona wiele zmian w przepisach dotyczących zwolnień pracowniczych.
Ogłoszenie upadłości pracodawcy, postawienie zakładu pracy w stan likwidacji lub ewentualne zwolnienie większej liczby pracowników w celu zmniejszenia kosztów pracodawcy, wywołuje istotne skutki w stosunkach pracy. W tych przypadkach następuje bądź zaprzestanie działalności pracodawcy, co powoduje utratę statusu pracodawcy (a tym samym zwolnienie 100% pracowników), bądź ewentualne znaczne ograniczenie działalności gospodarczej. Nie następuje to automatycznie. Powyższa sytuacja wymaga bowiem pewnych działań i czynności administracyjno-technicznych, a przede wszystkim podjęcia wielu działań prawnych.
Dotąd zwolnienia takie reguluje ustawa z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (Dz.U. z 2002 r. Nr 112, poz. 980 ze zm.), zwana potocznie ustawą o tzw. zwolnieniach grupowych.
Od 1 stycznia 2004 r. zwolnienia pracowników z przyczyn niezależnych od pracowników reguluje nowa ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844). Ustawę stosuje się do pracodawców w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy, a więc do osób prawnych, jednostek organizacyjnych, choćby nie posiadały osobowości prawnej, a także do osób fizycznych, jeżeli zatrudniają one co najmniej 20 pracowników.
Art. 1. 1. Przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nie przekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
1) 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
Pozostało 94% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right