Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-29

OBLICZ SWOJĄ EMERYTURĘ

Praca w Unii Europejskiej a emerytura?

Do obliczenia wysokości emerytury na „starych” zasadach w pewnych szczególnych sytuacjach należy uwzględnić dodatkowe okresy zatrudnienia. Należą do nich m.in. praca na roli oraz okresy zatrudnienia w państwach członkowskich Unii.

KAROL STANKIEWICZ
e-mail: autorzy.spp@infor.pl
W kolejnej części cyklu „Oblicz swoją emeryturę” kontynuujemy problematykę ustalania wysokości „starych” emerytur. Ponadto przedstawimy zasady ustalania emerytury przysługującej osobie, która część okresów ubezpieczenia przebyła na terenie jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej oraz zaprezentujemy możliwości przeliczenia wysokości emerytury.
Okres pracy
Sposób ustalania wysokości emerytury ubezpieczonym, którym przy ustalaniu prawa do świadczenia uwzględniono okres pracy w gospodarstwie rolnym, jest o wiele bardziej skomplikowany od zasad ogólnie obowiązujących. Przy ustalaniu wysokości tych świadczeń ustawa emerytalna przewiduje dwie sytuacje.
Pierwsza z nich ma miejsce w przypadku, gdy ubezpieczony udowodnił okres składkowy wynoszący 20 lat - kobieta i 25 lat - mężczyzna, a do ustalenia prawa do emerytury musi mieć dłuższy okres. W takim przypadku przy ustalaniu prawa do emerytury uwzględnia się ten okres, natomiast nie uwzględnia się go przy obliczaniu wysokości emerytury.
PRZYKŁAD
W marcu 2003 r. wniosek o emeryturę złożyła pani Karolina B. - 55-letnia pracownica. W takim przypadku emerytura przysługuje w razie udowodnienia 30-letniego stażu emerytalnego. Podstawa wymiaru świadczenia wynosi 1789,78 zł.
Na przestrzeni życia pani Karolina udowodniła następujące okresy:
- od 1.01.1961 r. do 31.12.1966 r. - okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców,
- od 1.01.1967 r. - do 31.12.1968 r. - zatrudnienie na podstawie umowy o pracę,
- od 1.09.1969 r. do 31.08.1973 r. - okres opieki nad dziećmi do lat 4,
- od 1.04.1979 r. do 31.03.1999 r. - okres pracy na podstawie umowy o pracę.
Łącznie więc pani Karolina udowodniła 22 lata okresów składkowych, 4 lata okresów nieskładkowych i 6 lat pracy na roli. Przy ustalaniu prawa do emerytury zostaną przyjęte wszystkie lata składkowe i nieskładkowe, tj. łącznie 26 lat oraz 4 lata pracy w gospodarstwie rolnym (w zakresie uzupełniającym do wymaganych 30 lat). Ponieważ pani Karolina udowodniła okresy składkowe i nieskładkowe w liczbie co najmniej 20 lat, przy ustalaniu wysokości emerytury nie zostaną uwzględnione okresy pracy w gospodarstwie rolnym.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00