Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-10-23

Równouprawnienie w zatrudnieniu

Kobieta i mężczyzna mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.

ANNA BYDŁOŃ
e-mail: autorzy.spp@infor.pl
Prawo kobiety do bycia traktowaną na równi z mężczyzną w dziedzinie zatrudnienia zostało zapisane w Konstytucji RP (art. 33). Kodeks pracy zawiera wiele regulacji, mających służyć urzeczywistnieniu tego prawa oraz przeciwdziałaniu skutkom jego naruszania.
Jedna z podstawowych zasad prawa pracy głosi, że pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków. Zaakcentowano, iż dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu, dodając, że jakakolwiek dyskryminacja ze względu na płeć jest niedopuszczalna.
Czym jest dyskryminacja?
Dyskryminacja występuje wszędzie tam, gdzie nie jest zachowana zasada równego traktowania pracowników. Według ustawodawcy równe traktowanie kobiet i mężczyzn oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, ze względu na płeć (art. 18 § 2 k.p.). Dyskryminacja bezpośrednia zachodzi wówczas, gdy osoba jest traktowana mniej korzystnie niż inna w porównywalnej sytuacji ze względu na płeć. Dyskryminację pośrednią zdefiniowano jako stan występowania dysproporcji w zakresie warunków zatrudnienia na niekorzyść wszystkich lub znacznej liczby pracowników jednej płci, jeżeli nie mogą być one obiektywnie uzasadnione innymi względami niż płeć.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00