comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-30
OBLICZ SWOJĄ EMERYTURĘ
„Nowa” emerytura
Jednym z głównych czynników mających wpływ na wysokość emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. będzie kwota składek, które ubezpieczony opłacił lub zostały za niego opłacone w trakcie całej kariery zawodowej. Wysokość takich składek rejestrowana jest dopiero od 1999 r. Formą rekompensaty składek wpłacanych przed 1999 r. dla osób objętych reformą emerytalną jest obliczony przez ZUS kapitał początkowy.
KAROL STANKIEWICZ
e-mail: autorzy.spp@infor.pl
W dotychczas opublikowanych częściach cyklu poświęconego zasadom ustalania emerytury zaprezentowaliśmy podstawowe założenia reformy ubezpieczeń społecznych oraz elementy łączące „stare” i „nowe” emerytury. W kolejnej części omówimy zasady przyznawania „nowej” emerytury oraz zasady ustalania istotnego elementu wysokości tej emerytury, tj. kapitału początkowego.
Prawo do emerytury, która będzie przyznawana osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., a więc do tzw. „nowej” emerytury, uzależnione jest jedynie od ukończenia wymaganego wieku, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.
Długość przebytych okresów składkowych i nieskładkowych będzie bez wpływu na przyznanie prawa do emerytury.
• Jak obliczyć „nową” emeryturę?
Ustalana według nowej formuły wysokość emerytury będzie wynikiem podzielenia podstawy jej wymiaru przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi, w jakim ubezpieczony przechodzi na emeryturę.
Podstawę obliczenia emerytury stanowić będzie kwota składek zaewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje emerytura. Kwota ta obejmować będzie składki na ubezpieczenie emerytalne w wysokości obejmującej ich kwartalną waloryzację oraz zwaloryzowany kapitał początkowy.
Emerytury obliczane według nowej formuły nie mają określonego żadnego górnego pułapu wysokości świadczenia. Nie obejmuje ich także generalnie - poza jednym wyjątkiem - gwarancja wypłaty w wysokości najniższej.
Pozostało 94% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu