Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2003-10-23

O TYM SIĘ MÓWI

Problem świątecznej soboty powraca

Na temat ustalania czasu pracy w miesiącach, w których święto przypada na sobotę, pisaliśmy już wielokrotnie. Problemem tym zajmował się w 2001 r. także Sąd Najwyższy. Orzeczenie to omawiamy szczegółowo poniżej.

MICHAŁ CULEPA
e-mail: michal.culepa@infor.pl
W listopadzie br. wszyscy pracodawcy spotkają się ponownie z sytuacją, z jaką mieli do czynienia w maju. 1 listopada - dzień Wszystkich Świętych, który jest ustawowo dniem wolnym od pracy przypada w sobotę. W związku z powyższym norma czasu pracy, zostaje na listopadzie skrócona o 1 dzień - właśnie o listopadową sobotę świąteczną.
Pytanie prawne związkowców
Problem soboty świątecznej pojawił się już pod koniec 2001 r., po nowelizacji Kodeksu pracy dokonanej ustawą z 1 marca 2001 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. z 2001 r. Nr 28, poz. 301), która wprowadziła podstawową normę czasu pracy 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo w 5-dniowym tygodniu pracy. W poprzednim stanie prawnym problem ten de facto nie istniał, ponieważ tygodniowa norma czasu pracy była wyższa i wynosiła 42 godziny przeciętnie, a ponadto ówcześnie obowiązujący art. 129 nie ustalał 5-dniowego tygodnia pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00