Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-28

OBLICZ SWOJĄ EMERYTURĘ

Systemy ubezpieczeń społecznych

Wwyniku reformy ubezpieczeń społecznych zapoczątkowanej w 1999 r. ukształtowany został obowiązujący obecnie system emerytalny.

Rozpoczynamy nowy cykl artykułów dotyczących obowiązującego systemu emerytalnego. Omówimy w nim, poza przepisami określającymi warunki wymagane do przyznania emerytur, zasady rządzące ich zawieszaniem i zmniejszaniem w związku z osiąganiem przychodu, zasady przyznawania, a więc postępowania w sprawie świadczeń, przeliczania wysokości oraz obowiązki pracodawców i świadczeniobiorców. Przy omawianiu systemu emerytalnego uwzględnione zostaną istotne elementy prawa stosowanego w zakresie ubezpieczeń społecznych przez wszystkie państwa Unii Europejskiej. Element unijny będzie przeplatał się we wszystkich artykułach cyklu. Poniżej prezentujemy pierwszy artykuł z tego cyklu.
System ten został ukształtowany ustawą z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.).
System ten składa się z następujących elementów:
•  I filar, w ramach którego działają zreformowane ubezpieczenia społeczne,
•  II filar, w ramach którego działają otwarte fundusze emerytalne o charakterze powszechnym i obowiązkowym, pomnażając składki wpłacane przez członków,
•  III filar, w ramach którego działają pracownicze programy emerytalne organizowane przez pracodawców dla pracowników na zasadzie dobrowolności i realizowane w formach ubezpieczeniowych bądź za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych o charakterze otwartym lub w formach pracowniczych funduszy emerytalnych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00