Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-08-28

Zatrudnianie pracowników sezonowych

Wykonywanie pracy przez określony czas w roku (sezon) jest uwarunkowane możliwościami działalności pracodawców w danym okresie czy porze roku.

W okresie wakacyjnym wiele firm korzysta z pracy pracowników sezonowych. Praca sezonowa to praca, która jest wykonywana tylko przez część roku (tzw. sezon) w związku z właściwościami pory roku lub warunkami atmosferycznymi. Zapotrzebowanie na pracę sezonową może występować nie tylko w zakładach, których funkcjonowanie jest uzależnione od sezonu (np. praca w cukrowni, przy żniwach, przy wykopkach czy przy zbiorze owoców), ale również w zakładach, których działalność nie jest związana z sezonem (np. praca palaczy). Do typowych prac sezonowych należą m.in.:
• praca w ośrodkach wypoczynkowych i turystycznych w okresie ferii zimowych lub letnich wakacji,
• praca przy zakładaniu i pielęgnacji ogrodów,
• niektóre prace leśne,
• praca w miejscowościach wypoczynkowych u pracodawców obsługujących i zaspokajających różnego rodzaju potrzeby turystów (np. bary, wypożyczalnie sprzętu turystycznego, pola namiotowe, obsługa kąpielisk).
Pracą sezonową są także różnego rodzaju zastępstwa na czas nieobecności pracowników przebywających na urlopach wypoczynkowych (np. pracowników biurowych).
Rodzaje umów o pracę sezonową
W zależności od konkretnych warunków pracowników sezonowych można zatrudniać na podstawie umów o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Przy niektórych pracach można zawrzeć takie umowy cywilnoprawne, jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło. Dzięki zawarciu umowy cywilnoprawnej unika się obowiązku stosowania przepisów prawa pracy w zakresie np. czasu pracy, urlopów wypoczynkowych, minimalnego wynagrodzenia czy ograniczonej odpowiedzialności za wyrządzone pracodawcy szkody materialne.
PRZYKŁADY
Pracodawca prowadzi firmę turystyczną i chce zlecić studentom roznoszenie folderów reklamowych na podstawie umów zlecenia.
Nie ma tu cech stosunku pracy, więc umowy zlecenia nie budzą zastrzeżeń.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00