comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-05-29
Syndyk zamiast pracodawcy?
Niewypłacalność przedsiębiorcy zgodnie z powszechnie obowiązującymi w Polsce przepisami prawa może zasadniczo skutkować wszczęciem wobec niego postępowania upadłościowego lub układowego.
Kwestie związane z trwałym zaprzestaniem płacenia przez przedsiębiorcę długów reguluje obowiązujące w tym względzie do 30 września 2003 r. rozporządzenie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z 24 października 1934 r. - Prawo upadłościowe (Dz.U. z 1991 r. Nr 118, poz. 512 ze zm.).
Przyczyny upadłości
Za podstawę ogłoszenia upadłości uznaje się, zgodnie z art. 1 § 1 Prawa upadłościowego, zaprzestanie płacenia długów, przy czym, zgodnie z art. 2, krótkotrwałe wstrzymanie płacenia długów wskutek przejściowych trudności nie jest podstawą ogłoszenia upadłości.
W zdecydowanej większości przypadków to wierzyciele składają wnioski o ogłoszeniu upadłości w sytuacji, kiedy dłużnik zaprzestaje spłacania swych zobowiązań i ta okoliczność jest decydująca przy ogłoszeniu upadłości. Warto dodać, że do ogłoszenia upadłości konieczne jest istnienie przynajmniej dwóch wierzycieli przedsiębiorcy, którego dotyczy wniosek o upadłość (por. uchwałę Sądu Najwyższego z 27 maja 1993 roku - III CZP 61/93, OSNC 1994/1/7).
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka