comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-02-13
„Trzynastka” w razie przejęcia zakładu pracy
W przypadku przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę dochodzi do tego, że nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną dotychczasowych stosunków pracy.
Rozwój gospodarki rynkowej oraz procesy przekształceń własnościowych powodują, że przejmowanie dotychczasowych zakładów pracy przez nowych pracodawców staje się zjawiskiem coraz powszechniejszym. Warto zatem zwrócić uwagę na związanie nowego pracodawcy treścią dotychczasowych stosunków pracy także i w zakresie prawa do tzw. trzynastej pensji.
Skutki przejęcia zakładu pracy
Przejęcie przez nowego pracodawcę zakładu pracy lub jego określonej części powoduje istotne skutki dla pracowników przejmowanego zakładu, które uregulowane są przede wszystkim w art. 23 Kodeksu pracy. Zgodnie bowiem z art. 23 § 1 k.p. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Nie dotyczy to tylko tych pracowników, którzy świadczą pracę na innej podstawie niż umowa o pracę (np. na podstawie powołania lub mianowania). Osoba przejmująca zakład nie wchodzi wówczas z mocy prawa w dotychczasowe stosunki pracy i zobowiązana jest zaproponować tym pracownikom nowe warunki pracy i płacy (§ 5).
Pozostało 83% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka