comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-02-13
Czas pracy w 2003 r.
Zmiany wprowadzone do Kodeksu pracy nowelą lipcową mają na celu efektywne wykorzystanie czasu pracy przez pracowników oraz dostosowanie do rzeczywistych potrzeb organizacyjnych pracodawcy.
Ustawą z 26 lipca 2002 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 135, poz. 1146) ustawodawca wprowadził wiele zmian, które dotyczą także czasu pracy. Weszły one w życie w dwóch terminach: 29 listopada 2002 r. oraz 1 stycznia 2003 r.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej zmianom.
Nowe okresy rozliczeniowe
Artykuł 129 k.p. Zmieniono możliwość ustalania okresu rozliczeniowego czasu pracy z 3 do 4 miesięcy, a przy niektórych pracach (dotyczy to budownictwa, rolnictwa, hodowli, pilnowania osób i mienia, prac użytecznych społecznie lub służących zaspokajaniu codziennych potrzeb ludności) - może on trwać do 6 lub nawet 12 miesięcy. Ma to umożliwić pracodawcom elastyczniejsze planowanie i wykorzystywanie tego czasu.
Nie jest jednak dopuszczalne stosowanie przedłużonego okresu rozliczeniowego w systemach czasu pracy, o których mowa w art. 129 k.p. (równoważne normy czasu pracy), art. 132 § 2 i 4 (praca w ruchu ciągłym) i art. 142 (dozór urządzeń).
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka