Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-02-06

Choroba - usprawiedliwiona nieobecność w pracy

Wykorzystanie zaświadczenia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczaniem może skutkować nawet rozwiązaniem stosunku pracy.

Beata Superson-Polowiec
Adam Polowiec
Niedoręczenie pracodawcy zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy lub wykorzystywanie go niezgodnie z jego przeznaczeniem może skutkować zastosowaniem wobec pracownika kar porządkowych, a także możliwością rozwiązania stosunku pracy.
Niedoręczenie zwolnienia
Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby jest zobowiązany podjąć odpowiednie kroki w celu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy, a następnie w celu jej usprawiedliwienia.
W świetle rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281), nieobecności niedoręczenie zaświadczenia lekarskiego stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych tylko wówczas, gdy pracownik na podstawie wezwania pracodawcy lub przepisów prawa pracy u niego obowiązujących jest zobowiązany do przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy w celu usprawiedliwienia nieobecności w pracy z powodu choroby.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00