comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-08-01
Świadczenia w czasie choroby
Pracownik w czasie choroby ma prawo do świadczeń, które mimo jego niezdolności do pracy zapewniają normalne funkcjonowanie i powrót do zdrowia. Ich źródło finansowania zależy od długości niezdolności do pracy.
Aneta Maj
Prawo do zasiłku chorobowego mają osoby, które zgodnie z art. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.
Ubezpieczeniu chorobowemu podlegają:
• obowiązkowo, tj. pracownicy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
• dobrowolnie, tj. osoby wykonujące pracę nakładczą, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia i osoby z nimi współpracujące, osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące, osoby wykonujące odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, duchowni.
Prawo do wynagrodzenia za czas choroby (za okres 35 dni w roku kalendarzowym), na podstawie art. 92 Kodeksu pracy, zachowują pracownicy i osoby wykonujące pracę nakładczą. Natomiast od 36 dnia niezdolności do pracy z powodu choroby pracownikom przysługuje zasiłek chorobowy).
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka