Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2002-06-20

ODPOWIEDZIALNOŚĆ MATERIALNA PRACOWNIKÓW

ORZECZNICTWO SĄDU NAJWYŻSZEGO

ODPOWIEDZIALNOśĆ PRACOWNIKA ZA SZKODĘ WYRZĄDZONĄ PRACODAWCY
Art. 114 k.p. Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach niniejszego rozdziału.
Wyrok z 27 maja 1999, I PKN 78/99, OSNAP 2000/18/682
Stosowanie art. 405 k.c. w związku z art. 409 k.c. nie może służyć obchodzeniu ograniczeń w zakresie pracowniczej odpowiedzialności materialnej wtedy, gdy bezpodstawne wzbogacenie się pracownika ma jednocześnie cechy zawinionego wyrządzenia szkody pracodawcy.
Wyrok z 6 października 1998, I PKN 378/98, OSNAP 1999/22/717
Sąd pracy nie może oddalić powództwa o odszkodowanie z tytułu pracowniczej odpowiedzialności materialnej w razie uznania, że zachowanie pracownika nie miało znamion winy umyślnej (art. 122 k.p.), bez oceny tego zachowania w świetle kryteriów winy nieumyślnej (art. 114 k.p.).
Wyrok z 20 maja 1983, IV PR 86/83, OSP 1984/12/264
Skutek w postaci szkody powstaje, zwłaszcza w sytuacji uszkodzenia samochodu w wypadku drogowym, z reguły bezpośrednio po ustaniu działań lub zaniechań pracownika, które do uszkodzenia doprowadziły. Skutek ten polega na zmniejszeniu wartości uszkodzonego samochodu w porównaniu z jego uprzednią wartością i daje się obliczyć w pieniądzu, według kryteriów obiektywnych, m.in. przy udziale biegłego. Jest to w zasadzie szkoda, którą pracownik powinien wyrównać swemu zakładowi pracy w sposób bliżej określony w przepisach Kodeksu pracy. W sytuacji gdy przepisy te nakazują pracownikowi wyrównanie szkody w pełnej wysokości, całą tak zrozumianą szkodę pracownik powinien wyrównać zakładowi pracy, bez względu na to, co się będzie dalej działo z uszkodzonym samochodem, a przede wszystkim bez względu na to, czy samochód ten w dalszym rozwoju wydarzeń zostanie sprzedany i ewentualnie za jaką cenę.
Wyrok z 26 listopada 1977, V PRN 4/77
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00