Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-29

Praca cudzoziemców w Polsce

Anna Semenowicz
Kancelaria Senatu RP
Od 1 stycznia 2002 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące możliwości powierzenia przez pracodawcę pracy cudzoziemcowi i podjęcia przez cudzoziemca pracy na terytorium Polski oraz zmiany kompetencyjne w zakresie wydawania cudzoziemcom zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie Polski. Z tą datą zaczęły obowiązywać zmienione przepisy art. 50 i 51 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu wprowadzone ustawą z 22 czerwca 2001 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 89, poz. 973).
Cudzoziemiec może wykonywać pracę na terytorium Polski, jeżeli posiada zezwolenie na pracę wydane przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy. Z obowiązku tego są zwolnieni cudzoziemcy posiadający zezwolenie na osiedlenie się lub status uchodźcy w Polsce. Wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terenie Polski bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę dopuszczalne jest również w przypadkach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2001 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz.U. Nr 153, poz. 1765).
Przez pracę, którą może wykonywać cudzoziemiec na terenie Polski, należy rozumieć zatrudnienie, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub pełnienie funkcji w zarządach osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą. Dotychczas wymóg uzyskania zezwolenia nie dotyczył cudzoziemców pełniących funkcje w zarządach osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą. Zatrudnienie, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, oznacza wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego lub umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie innej pracy zarobkowej.
W myśl tego artykułu wykonywanie innej pracy zarobkowej polega na świadczeniu pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w zakresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych (usług rolniczych).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00