comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-05-30
Kontynuacja ubezpieczeń
Ubezpieczyć się dobrowolnie, czy rozpocząć działalność gospodarczą? - to najczęściej zadawane pytanie przez pracowników, z którymi rozwiązano stosunek pracy. Z takim pytaniem zwróciła się do naszej redakcji Czytelniczka, która przedstawiła swoją sytuację.
Barbara Zabieglińska
główny specjalista w Centrali ZUS
Do końca kwietnia 2002 r. Czytelniczka była zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Na skutek restrukturyzacji zakład pracy, w którym dotychczas pracowała, rozwiązał z nią stosunek pracy. Jednocześnie pracodawca zaproponował jej wykonywanie niektórych prac na podstawie umowy o dzieło. Czytelniczka jest świadoma, iż z zawartej umowy o dzieło firma nie będzie za nią opłacała składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne i dlatego pyta, czy istnieje możliwość samodzielnego ubezpieczenia się i opłacania składek? Według informacji, jakie uzyskała od byłego pracodawcy, może rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej; w takim przypadku umowy o dzieło będą z nią podpisywane jako z odrębnym podmiotem. Może również opłacać składki na zasadzie kontynuowania ubezpieczeń. Czytelniczka prosi o potwierdzenie powyższego i przedstawienie ewentualnych różnic.
Interesuje ją zarówno kwestia ubezpieczeń społecznych, jak i ubezpieczenia zdrowotnego. Jakie koszty są związane z jednym i drugim rodzajem ubezpieczeń?
W stanie faktycznym przedstawionym powyżej można podlegać ubezpieczeniom społecznym na zasadzie kontynuowania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych lub prowadzić pozarolniczą działalność.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka