comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-04-11
Zlecenie a składki ZUS
Osoby wykonujące pracę na podstawie umów o dzieło lub zlecenia podlegają także obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu w sytuacjach określonych przepisami prawa.
Anna Michalska
W umowach o pracę nie ma praktycznie miejsca na ustalenia wynikające z woli podpisujących je stron. Firmy coraz częściej zamiast zatrudniać pracowników na umowę o pracę, podpisują z nimi umowy cywilnoprawne (umowy zlecenia, o dzieło, agencyjne). Ze względu na szeroki zakres tego zagadnienia w dalszej części opracowania zajmiemy się omawianiem specyfiki umów zlecenia i umów o dzieło.
W przypadku tradycyjnych umów cywilnoprawnych ryzyko gospodarcze, socjalne, wykonanie zlecenia czy dzieła spada na podejmującego świadczenie usług. Wykonawca odpowiada za szkodę wyrządzoną zamawiającemu w pełnej wysokości. Zamawiającemu przysługuje prawo kontroli sposobu wykonania dzieła czy zlecenia.
Zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) ubezpieczenia społeczne obejmują: ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.
Stopy procentowe składek wynoszą:
• 19,52% podstawy wymiaru - na ubezpieczenie emerytalne,
• 13% podstawy wymiaru - na ubezpieczenie rentowe,
• 2,45% podstawy wymiaru - na ubezpieczenie chorobowe,
• od 0,4% do 8,12% podstawy wymiaru - na ubezpieczenie wypadkowe.
W myśl ustawy z 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 ze zm.) składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 7,75% podstawy wymiaru pomniejszonej o wysokość odprowadzonych składek z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia społecznego.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka