Data publikacji: 27.06.2018
Nowelizacja Karty Nauczyciela
Katarzyna Taczanowska
Starostwo Powiatu Warszawskiego
Wydział Edukacji
Z dniem 21 października 2001 r. weszła w życie ustawa z 23 sierpnia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 111, poz. 1194) powszechnie zwana „ustawą czyszczącą”.
Definicja stażu
Zmiany w Karcie Nauczyciela w większości dotyczą awansu zawodowego nauczycieli, wprowadzonego poprzednią nowelizacją Karty Nauczyciela z 18 lutego 2000 r. (Dz.U. Nr 19, poz. 239). Ustawodawca rozszerzył definicję stażu. W przypadku nauczycieli, którym powierzono stanowisko dyrektora szkoły, oraz nauczycieli, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1 Karty Nauczyciela, czyli zatrudnionych w urzędach organów administracji rządowej, kuratoriach oświaty, specjalistycznych jednostkach nadzoru, Centralnej bądź okręgowych komisjach egzaminacyjnych, w organach sprawujących nadzór pedagogiczny nad zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich oraz ośrodkami diagnostyczno-konsultacyjnymi, a także w przypadku nauczycieli urlopowanych lub zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy na podstawie przepisów o związkach zawodowych - za równoważny z odbywaniem stażu uznano okres zatrudnienia na wspomnianych stanowiskach lub czas urlopowania, lub zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.
Rozpoczęcie stażu
Zgodnie z nowelizacją nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, jednak nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek złożony do dyrektora szkoły, z wyjątkiem nauczyciela stażysty, który rozpoczyna staż bez składania wniosku.
W przypadku nawiązania stosunku pracy z nauczycielem po upływie 14 dni nauczyciel nie będzie już mógł rozpocząć stażu w danym roku szkolnym. Zapis ten kładzie kres dyskusjom dotyczącym art. 10 ust. 2 Karty Nauczyciela, który stanowi, iż z osobą rozpoczynającą pracę w szkole nawiązuje się stosunek pracy na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego. Biorąc pod uwagę fakt, iż rok szkolny trwa 12 miesięcy, kwestia rozpoczęcia 9-miesięcznego stażu na stopień nauczyciela kontraktowego oraz zatrudnienia nauczyciela w trakcie roku szkolnego mogła budzić do tej pory wątpliwości.