Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-28

Śmiertelny wypadek na budowie

Jacek Żerański

Śmiertelny wypadek na budowie

Brak niezwłocznego zawiadomienia właściwego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym wypadku przy pracy może spowodować ukaranie pracodawcy.

W lutym 2001 r. na terenie budowy budynku mieszkalnego w O. doszło do śmiertelnego wypadku przy pracy, któremu uległ 28-letni pracownik małej firmy budowlanej. Poszkodowany podczas wykonywania wiertarką zaprawy gipsowej został porażony prądem.

Okoliczności wypadku

Z poszkodowanym pracownikiem pracodawca zawarł umowę o pracę na czas określony od 1 do 28 lutego 2001 r. Do wypadku doszło w pierwszym dniu pracy poszkodowanego.

Pracownik przed przystąpieniem do pracy został poddany szkoleniu w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Było to szkolenie wstępne składające się z 2 części: ogólnej i stanowiskowej. Błędem pracodawcy było przeprowadzenie szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp przed podpisaniem z pracownikiem umowy, gdyż przepisy prawa pracy, w tym dotyczące szkoleń bhp, dotyczą pracowników, a poszkodowany 1 lutego 2001 r. nie był jeszcze pracownikiem. Ponadto program szkolenia wstępnego stanowiskowego, w opinii badającego wypadek inspektora pracy, był zbyt ogólnikowy, tzn. nie został dostosowany do specyfiki stanowiska pracy poszkodowanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00