Artykuł
Urlopy bezpłatne - cz. 1
Urlopy bezpłatne (cz. 1)
Anna Wilczek
Urlop bezpłatny to okres, gdy wzajemne zobowiązania stron stosunku pracy i odpowiadające im prawa ulegają zawieszeniu. W okresie urlopu bezpłatnego pracownik nie świadczy pracy na rzecz pracodawcy, a pracodawca nie ma obowiązku wypłaty wynagrodzenia.
Istotą urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie art. 174 k.p. jest zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania zatrudnienia i zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia. Okres urlopu bezpłatnego nie jest wliczany do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 27 listopada 1996 r. (III AUa 888/96).
Instytucja pracowniczego urlopu bezpłatnego uregulowana została w sposób niejednolity.
Występują różnorodne podstawy prawne udzielenia takiego urlopu i w zależności od jego rodzaju pracodawca jest zobligowany do udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego lub pozostawione jest to wyłącznej jego decyzji.
W Kodeksie pracy urlop bezpłatny regulują 3 przepisy: art. 174, art. 174 i art. 205 § 4. W praktyce największe znaczenie ma art. 174 k.p. jako najczęstsza podstawa prawna udzielenia urlopu bezpłatnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right