Artykuł
Pracodawca a związki zawodowe
PRACODAWCA A ZWIĄZKI ZAWODOWE
Osłabienie tempa wzrostu gospodarczego powodujące ciągły wzrost bezrobocia oraz niezadowolenie społeczeństwa wywołują dyskusję na temat roli i znaczenia związków zawodowych w zakładzie pracy. Za jedną z głównych przyczyn takiej sytuacji pracodawcy uważają zbyt duży wpływ związków zawodowych na działanie zakładu pracy.
Organizacje pracodawców domagają się znacznego ograniczenia roli związków zawodowych w podejmowaniu przez pracodawcę decyzji dotyczących organizacji i funkcjonowania zakładu pracy, w tym w zakresie zmniejszania zatrudnienia, wysokości wynagrodzenia i innych uprawnień pracowniczych wynikających ze stosunku pracy. Związki zawodowe uważają, że w obecnej sytuacji ich rola powinna ulec dalszemu wzmocnieniu, szczególnie przy tak drastycznym ograniczaniu zatrudnienia i pogarszaniu się warunków pracy oraz sytuacji materialnej pracowników.
Podstawowym celem powołania związków zawodowych była i jest obrona praw i interesów zawodowych ludzi pracy i reprezentowanie ich w relacjach z pracodawcami.
Materiał ten pozwoli przybliżyć rolę, jaką spełniają związki zawodowe w zakładzie pracy oraz poza nim w obecnie obowiązującym stanie prawnym. Da również możliwość wyrobienia poglądu każdemu czytelnikowi w zakresie znaczenia związków zawodowych w kształtowaniu i przestrzeganiu przepisów prawa pracy.
Związki zawodowe działają na podstawie ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. Nr 55, poz. 234 ze zm.), która była wielokrotnie nowelizowana. Ostatnia zmiana z 9 listopada 2000 r. (Dz.U. Nr 107, poz. 1127) dokonana przy okazji nowelizacji Kodeksu pracy jednoznacznie określiła zadania pracodawcy w odniesieniu do potrącania i odprowadzania składek związkowych z wynagrodzeń pracowników należących do związku oraz sprawy związane ze zwolnieniem pracownika od pracy w związku z wyborem do zarządu międzyzakładowej organizacji związkowej.
TWORZENIE ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH
Tworzenie związku zawodowego odbywa się etapami. W pierwszej kolejności należy podjąć uchwałę o powstaniu związku zawodowego przez co najmniej 10 osób uprawnionych do tworzenia związków zawodowych, uchwalić statut i wybrać komitet założycielski. Kolejnym krokiem przy tworzeniu związków zawodowych jest złożenie przez komitet założycielski lub przez osoby przez niego uprawnione wniosku o zarejestrowanie związku w Krajowym Rejestrze Sądowym z podaniem danych wymienionych w art. 35 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. Nr 121, poz. 769 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right