Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-26

Kontrola stanowiska komputerowego

Edward Kołodziejczyk

specjalista ds. bhp w spółce „Seka”

Kontrola stanowiska komputerowego

Jeżeli w firmie istnieje wiele podobnych stanowisk komputerowych, wystarczy przeprowadzić ocenę ryzyka na jednym z tych stanowisk i rezultaty oceny zastosować do pozostałych.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973) zobowiązało pracodawców do przeprowadzania na tych stanowiskach kontroli warunków pracy. Na podstawie wcześniejszego rozporządzenia tego ministra z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 129, poz. 844) należy przeprowadzać ocenę i dokumentowanie ryzyka zawodowego przy określonych pracach.

Ponieważ literatura fachowa dotycząca pracy przy komputerach stanowi, że może to być praca co najwyżej uciążliwa, a nie praca w warunkach zagrożenia, logika podpowiadała, że wystarczy na tych stanowiskach przeprowadzić ocenę warunków pracy. Jest to czynność metodologicznie prostsza, nie wymagająca wysokich kwalifikacji, a przez to tańsza – w przeciwieństwie do oceny ryzyka.

Jednak tego rodzaju rozumowanie okazało się nieuprawnione i – zgodnie z opiniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – na stanowiskach komputerowych należy przeprowadzać dokumentowanie i ocenę ryzyka zawodowego, które to pojęcia mieszczą się w ocenie warunków pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00