comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-12-06
Moment powstania przychodu - szczególne przypadki
Przychody: Przedsiębiorca powinien opodatkować przychód z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej nawet wówczas, gdy go faktycznie nie otrzymał. Taka jest ogólna reguła. Należy jednak pamiętać, że w odniesieniu do pewnych sytuacji przewidziano wyjątki od tej zasady. Moment powstania przychodu będzie bowiem zależał od charakteru dokonywanych czynności. Niektóre z nich, w tym nietypowe, zostały opisane w artykule.
Z reguły osiąganie przychodu, a tym samym określenie jego wielkości i momentu uzyskania, jest związane z sytuacjami i czynnościami typowymi, np. wystawieniem faktury z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Jednak bardzo często stykamy się też z sytuacjami nietypowymi, gdy np. osiągnięcie określonego przychodu jest rozłożone w czasie. Do nietypowych sytuacji związanych z osiąganiem przychodu można zaliczyć najem, usługi komunalne, komis, sprzedaż wysyłkową, sprzedaż akcji, otrzymanie dotacji i subwencji, otrzymanie premii pieniężnej oraz świadczeń w naturze.
Najem
Moment powstania przychodu z najmu zależy od okoliczności, w których została zawarta umowa. Sposób ustalenia momentu powstania przychodów z tego tytułu zależy od tego, czy:
• wynajmujący zawarł umowę w ramach działalności gospodarczej, a przedmiotem najmu jest składnik majątku związany z tą działalnością,
• wynajmujący jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej lub jest co prawda przedsiębiorcą, ale najem dotyczy składników majątku niezwiązanych z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Najem w ramach działalności gospodarczej
Należy pamiętać, że przychodami z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej są również przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, jeżeli przedmiotem tych umów są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 11 updof).
Przychodami z działalności gospodarczej, jak wiadomo, są kwoty należne, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane, pomniejszone o wartość zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont, a w przypadku podatników VAT - także o podatek należny. Natomiast za datę powstania tego przychodu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
Pozostało 93% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka