Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-11-29

Wydatki na dekorację pomieszczeń

Wystrój pomieszczeń i witryn: Choć elementy dekoracyjne nie wpływają w wymierny sposób na wskaźniki ekonomiczne przedsiębiorstwa, to jednak trudno sobie wyobrazić gustownie urządzone biuro firmy bez obrazów czy innych ozdób, chociażby kwiatów doniczkowych. Mimo że można je dziś spotkać w siedzibie niemal każdego podatnika, kwalifikowanie wydatków poniesionych na ich zakup do kosztów podatkowych wciąż budzi liczne kontrowersje.
Ogólna definicja kosztów podatkowych została zawarta w art. 15 ust. 1 updop (odpowiednio art. 22 ust. 1 updof), który stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop (art. 23 ust. 1 updof).
Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu wyroku z 21 czerwca 2001 r. (sygn. akt I SA/Wr 515/99; niepubl.): Zwrot „w celu” użyty w tym przepisie oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Ustawa o podatku dochodowym (...) nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Generalnie można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów, należy zatem ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczyniać się do osiągnięcia przychodu z danego źródła.
Kosztami w rozumieniu wymienionego przepisu będą zarówno koszty bezpośrednio związane z uzyskiwanym przychodem, jak i koszty o charakterze pośrednim, dotyczące całokształtu działalności podatnika. Przekonuje nas o tym m.in. wyrok NSA z 4 października 1999 r. (sygn. akt I SA/Ka 140/98), w którym stwierdzono: .
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00