Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-10-04

Sprzedaż promocyjna a limitowane wydatki reklamowe

Sprzedaż premiowa: Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy muszą podejmować działania mające na celu zwiększenie uzyskiwanych przez siebie przychodów ze sprzedaży. Działania te mogą dotyczyć promocji podatnika, mieć charakter reprezentacji i reklamy lub przybierać formę sprzedaży premiowej. Odpowiednia kwalifikacja związanych z nimi wydatków rodzi określone skutki podatkowe. Koszty niepublicznej reklamy mogą przecież stanowić koszty podatkowe tylko do określonego przepisami limitu. Należy więc rozgraniczyć koszty sprzedaży promocyjnej i wydatki reklamowe.
Czy sprzedaż promocyjna to reklama? Niestety, przepisy podatkowe nie zawierają precyzyjnych definicji tych pojęć. Biorąc pod uwagę słownikowe określenie reklamy dochodzimy do wniosku, że będą to działania polegające m.in. na rozpowszechnianiu informacji o towarach, ich zaletach, wartości, miejscach i możliwościach nabycia, chwaleniu, zalecaniu czegoś itd.
Próbę zdefiniowania pojęcia „sprzedaż premiowa” podjęło Ministerstwo Finansów, którego zdaniem polega ona na uatrakcyjnieniu zakupu określonych towarów przez np. atrakcyjne opakowanie, pokrycie kosztów związanych z dostawą zakupionego towaru do domu odbiorcy itp. Przy czym rozszerzanie znaczenia słowa „reklama” na wszelkie działania podatnika zmierzające do zwiększenia przychodów za pomocą uatrakcyjnienia towarów produkowanych czy sprzedawanych przez niego nie znajduje w tym przypadku uzasadnienia (patrz pismo MF z 6 grudnia 1995 r., nr PO 4/AK-722-1110/95).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00