Data publikacji: 04.10.2005
Dowody księgowe dokumentujące wydatki
Dokumenty księgowe: Prawidłowe ewidencjonowanie kosztów ma wpływ przede wszystkim na wynik finansowy jednostki, wysokość płaconych podatków, a także na wycenę wyrobów gotowych czy usług świadczonych przez jednostkę. Informacje płynące z systemu ewidencji kosztów mają również wpływ na decyzje podejmowane przez zarządzających. Podstawą prawidłowej ewidencji jest posiadanie odpowiednich dowodów księgowych, sprawdzonych pod względem formalnym i merytorycznym. Autor opisuje nie tylko same dowody mogące być podstawą wpisów, ale też procedurę przyjmowania dokumentów do ewidencji księgowej.
Rachunkowość finansowa rejestruje operacje gospodarcze w księgach na podstawie dokumentów określanych jako dokumenty księgowe.
Dokumenty księgowe
Z punktu widzenia pochodzenia dokumentów można wyróżnić dwie podstawowe ich grupy:
• własne - które są wystawiane przez naszą organizację,
• obce - wystawiane jednostce przez podmioty zewnętrzne.
W ramach dokumentów własnych można wyróżnić dokumenty własne wewnętrzne wystawiane wyłącznie na potrzeby jednostki oraz dokumenty zewnętrzne przekazywane w oryginale kontrahentom.
Podstawą zapisów mogą być również sporządzone przez jednostkę dowody księgowe:
• zbiorcze - służące do łącznych zapisów zbioru dowodów źródłowych, które muszą być w dowodzie zbiorczym pojedynczo wymienione,
• korygujące poprzednie zapisy,
• zastępcze - wystawione do czasu otrzymania zewnętrznego obcego dowodu źródłowego,
• rozliczeniowe - ujmujące już dokonane zapisy według nowych kryteriów klasyfikacyjnych.