comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-07-26
Wydatki związane z nieruchomością - leasing, najem, dzierżawa, użyczenie
Umowy dotyczące nieruchomości: Korzystanie z nieruchomości - budynków i gruntów - może odbywać się na podstawie różnych umów: leasingu, najmu, dzierżawy, użyczenia. Z wyjątkiem umowy użyczenia, pozostałe mają charakter odpłatny. Ale nawet w przypadku użyczenia - z punktu widzenia przepisów podatkowych - powstaje przychód, a tym samym rodzą się określone skutki w podatkach dochodowych. W zależności od tego, na podstawie jakiej umowy używana jest nieruchomość, różne mogą być z tego tytułu obciążenia podatkowe.
Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 46 § 1 kodeksu cywilnego).
Leasing nieruchomości
Według przepisów prawa cywilnego przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego (art. 7091 k.c.).
Do celów podatku dochodowego jako umowę leasingu traktuje się jednak zarówno umowę leasingu w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, jak też każdą inną umowę, na mocy której finansujący oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie korzystającemu, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.
Do celów podatkowych nie musi być zatem spełniony warunek wynikający z kodeksu cywilnego, tj. nabycie przedmiotu leasingu od oznaczonego zbywcy, ale istotne jest spełnienie warunków określonych w ustawach podatkowych, tj. oddanie do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie korzystającemu, podlegających amortyzacji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a także gruntów.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka